بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟

آنچه راجب بیت کوین باید بدانیم!

آنچکه از بیت کوین امروزه بین مردم شناخته شده است یک واحد ارزدیجیتالیست . ارزهای دیجیتال ارزهایی هستند که بصورت الکترونیکی ذخیره و منتقل میشوند و بر خلاف سایر ارز های دنیا که مشخصا مبنای آنها طلاست مبنای ارزهای دیجیتال صفر و یک می باشد که کارکرد آن مشابه پولهای بدون پشتوانه است . از نظر حقوقی بیت کوین را هیچکدام ازکشورهای دنیا به رسمیت نشناخته و از نظر فنی یک رمز ارز یا کریپتوکارنسی (Cryptoacurrency) است که از فناوری رمزنگاری در طراحی آن استفاده شده همچنین نخستین شبکه پرداخت نقطه به نقطه غیر متمرکزی می باشد که توسط کاربرانش بدون هیچگونه واسطه ای، قدرت یافته است .

 

تاریخچه بیت کوین

ریشه‌های ارز دیجیتال به ایجاد شرکت دیجی‌کش در اواخر دهه ۹۰ توسط دیوید چاوم برمی‌گردد. دیجی‌کش که در آن از علم رمزنگاری استفاده شده بود، بستری برای بانک‌ها فراهم می‌کرد تا به وسیله آن قابلیت انتقال ارزش به صورت الکترونیکی فراهم شود. یکی از اولین ای-گلدها با پشتوانه طلا در سال ۱۹۹۶ ایجاد شد. یکی از پول‌های دیجیتال مطرح آن زمان رزرو آزادی (Liberty Reserve) بود که در سال ۲۰۰۶ به‌وجود آمد. این سرویس به کاربران اجازه می‌داد تا پول دلار یا یوروی خود را به رزرو آزادی تبدیل کرده و بتوانند آن را آزادانه با دستمزد ۱٪ بین یکدیگر رد و بدل کنند. هر دوی این سرویس‌ها متمرکز بوده و برای استفاده در پول‌شویی شهرت داشتند. همین امر سبب شد تا دولت آمریکا هر دو سرویس را تعطیل کند و علاقه به استفاده مجدد از پول‌های دیجیتال را افزایش دهد. این امر با معرفی بیت‌کوین توسط یک شخص یا گروهی به نام مستعار ساتوشی ناکاموتوکه هویت آنها همچنان مشخص نشده است در سال ۲۰۰۹ همراه بود که آن را به بزرگ‌ترین و موردِ قبول‌ترین پول دیجیتال تبدیل کرد. از جمله نقاط قوت بیت‌کوین در برابر سایر نمونه‌های پیشین استفاده از فناوری دفتر کل توزیع شده بود. همچنین بیت کوین یک راه جدیدی را در پیش روی افراد قرار داده تا بدون واسطه دارایی‌های خود را مبادله نمایند.

بازار اولیه بیت کوین مبادلاتی بود که در محیط دارک وب انجام می شد . آنچکه امروزه از اینترنت بین تمامی مردم شناخته شده است که توسط جستجوگرهای عادی به نمایش داده میشود تحت عنوان سرفیس وب یا جستجوگر سطحی نام دارد فقط 5% از کل محیط اینترنت می باشد 95% از فضای اینترنت بصورت اختصاصی توسط کاربرانی مورد استفاده قرار میگیرد که میخواهند هویتشان و اسناد و مدارک آنها بصورت محرمانه قرار گرفته و قابل مشاهده برای هیچکس جز خودشان و کسانی که پسورد آنها را دارد قرار نگیرد به این فضای گسترده دیپ وب گفته میشود در فضایی دیپ وب منطقه بسیار تاریک و غیر قابل ردیابی توسط پلیس وجود دارد به نام دارک وب که درآنجا تمامی مبادلات غیرقانونی اعم از خرید و فروش مواد مخدر ، اعضای بدن انسان ، اسلحه ، کارتهای اعتباری سرقت شده ، استخدام قاتل و …. با استفاده از واحد پولی بیت کوین انجام میشود .

در چند سال گذشته ارزش بیت کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار آمریکا به چندین هزاردلار افزایش یافته است و شمار افراد و همینطور شرکتها و تاجرانی که بیت کوین را می پذیرند روزبه روز در حال افزایش است . آنچه که در بیت کوین حایز اهمیت می باشد اینست که هیچ‌کس مالک شبکه بیت‌کوین نیست و مانند ایمیل، این کاربران بیت‌کوین هستند که آن را کنترل می‌کنند وکاربردهای بیت‌کوین در هیچ‌کدام از دیگر سیستم‌های پرداخت دیگر یافتنی نیست.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *